Przez odbiór techniczny mieszkania rozumieć należy zweryfikowanie jego stanu technicznego. Procedura ta odbywa się zwykle zanim nabywca podpisze umowę przeniesienia własności. Jest to czynność formalna (ustawowa), co oznacza, iż deweloper przeprowadza ją w myśl określonych reguł. Kto może uczestniczyć w odbiorze technicznym mieszkania oraz co warto mieć w tej kwestii na uwadze?
Odbiór techniczny mieszkania przeprowadzany jest wyłącznie w określonych przypadkach. W myśl Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego odnosi się on do osób, które nabyły nieruchomość w chwili, gdy jej budowa nie była jeszcze zrealizowana. Wiąże się to zatem z tym, iż obejmuje on tylko lokale z rynku pierwotnego.
Podczas odbioru należy szczegółowo sprawdzić, czy standard wykończenia mieszkania jest zgodny z ustalonym, a także czy odpowiada rzutom oraz prawu budowlanemu. Wszelkie ewentualne usterki powinny zostać zgłoszone deweloperowi, który ma obowiązek naprawienia ich.
Skrupulatna ocena zakupionego lokalu może być skomplikowana dla osób, które nie działają na co dzień w branży nieruchomości i wymaga co najmniej fundamentalnej wiedzy budowlanej, wobec czego warto w tę czynność zaangażować fachowca, który wie, na jakie aspekty zwrócić uwagę oraz zidentyfikować wszelkie ukryte niedociągnięcia oraz usterki odnoszące się do wykończenia nieruchomości.