Świadectwo Charakterystyki Energetycznej to dokument określający poziom zużycia energii związany z użytkowaniem budynku lub jego części. Obowiązek posiadania tego dokumentu w określonych sytuacjach wynika z regulacji unijnych. 28 kwietnia br. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego, która wprowadza liczne zmiany dotyczące świadectw energetycznych.
Ta nowelizacja wywołuje kontrowersje, ponieważ wiąże się z istotnymi modyfikacjami w przepisach. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii, obowiązek sporządzenia i przekazania świadectw charakterystyki energetycznej w związku z zawarciem umowy sprzedaży lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub przy zawarciu umowy najmu funkcjonuje w polskim prawie od kilkunastu lat.
Nie będzie wymagane, gdy korzystamy z istniejącego budynku lub lokalu na własny użytek bez zamiaru sprzedaży lub wynajmu. Jednak musi zostać sporządzone, gdy budynek lub jego część, np. lokal mieszkalny lub użytkowy, będzie sprzedawany lub wynajmowany - zaznacza Ministerstwo.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Rozwoju, nowelizacja wprowadza rozwiązania mające na celu rozwiązanie problemu nieprzekazywania świadectw charakterystyki energetycznej w związku ze sprzedażą lub wynajmem nieruchomości. Od 28 kwietnia br. za niedopełnienie tego obowiązku będzie grozić kara grzywny.
Fakt przekazania dokumentu przez sprzedającego będzie musiał być odnotowany w akcie notarialnym. Ponadto nabywca lub najemca nieruchomości nie będzie mógł zrezygnować z prawa do otrzymania świadectwa energetycznego.