Ceny mieszkań premium w Polsce wahają się od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych, w zależności od miasta. Małgorzata Wełnowska z firmy Cenatorium zauważa, że luksusowe nieruchomości stanowią jedynie niewielką część rynku nieruchomości w Polsce.
Istnieje różnorodna definicja segmentu luksusowego, zwykle jednak lokalizuje się go w apartamentowcach w prestiżowych dzielnicach, charakteryzujących się unikalną architekturą, szlachetnymi materiałami wykończeniowymi oraz udogodnieniami wyłącznie dla mieszkańców, takimi, jak strefa wellness.
Jak informuje portal Otodom, wskazuje się na subiektywność pojęcia "luksusowy" i brak jednolitej definicji tego segmentu. Część mieszkań, które są określane jako luksusowe, to apartamenty jedynie z nazwy, a porównanie mieszkań w zabudowie wielorodzinnej z willami czy posiadłościami z dala od miasta jest trudne. Należy jasno określić, jakie warunki powinny być spełnione w przypadku tzw. high-end, czyli segmentu o najwyższym standardzie, czyli m.in. wyjątkowa lokalizacja z widokiem na np. starówkę, atrakcyjne tereny zielone, jezioro czy rzekę, wyjątkowy projekt architektoniczny, najnowocześniejsze technologie oraz najlepsze i szlachetne materiały wykończeniowe, które nie tracą na wartości wraz z upływem czasu.
Mieszkania luksusowe utrzymują swoją wartość Deweloperzy, którzy budują ekskluzywne apartamentowce, koncentrują się na najlepszych lokalizacjach w dużych miastach oraz coraz częściej w kurortach wypoczynkowych. W takich projektach wykorzystywane są tylko materiały z najwyższej jakości, a mieszkania są przestronne i luksusowo wykończone. W rezultacie metr kwadratowy tych nieruchomości jest wyceniany na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. Jednakże, pomimo wysokich cen, mieszkania luksusowe są odporne na wahania koniunktury i zwykle trzymają swoją wartość. Według ekspertów, inwestycja w tego typu nieruchomości jest zazwyczaj bardzo opłacalna.