Te liczby jednoznacznie wskazują, że nadal duża liczba osób korzysta z tej formy finansowania, aby spełnić marzenie o posiadaniu własnego "mieszkania w czterech ścianach", pomimo zakończenia programu "Mieszkanie dla Młodych", który oferował preferencyjne warunki kredytowe.
Niestety, nie ma dostępnych badań analizujących, czy wszyscy kredytobiorcy są zadowoleni ze swojej decyzji, czy może mają wątpliwości dotyczące zaciągnięcia zbyt dużego zadłużenia, które może stanowić poważne obciążenie dla ich budżetu domowego, a w konsekwencji prowadzić do poważnych problemów finansowych. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami przed pójściem do banku w celu wnioskowania o kredyt.
Gdy szukamy informacji dotyczących zaciągania kredytu hipotecznego, często spotkamy się z zaleceniem, by w pierwszej kolejności ocenić naszą zdolność kredytową, w tym wysokość wymaganego wkładu własnego, aby zorientować się, jaką kwotę możemy pożyczyć. Ważne jest również sprawdzenie rodzaju oprocentowania oferowanego przez bank oraz wysokości marży, co pozwoli nam oszacować wysokość miesięcznej raty. Jednak czy te elementy stanowią całość istotnych kosztów związanych z kredytem hipotecznym?
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych decyzji finansowych w naszym życiu. Zobowiązanie to będziemy musieli spłacać regularnie, nawet przez 20 lub 30 lat, niezależnie od niespodziewanych sytuacji życiowych, które mogą wpłynąć na naszą sytuację finansową. Dlatego przed udaniem się do banku po kredyt, warto dokładnie ocenić naszą zdolność do jego spłaty. Warto uwzględnić wszystkie koszty związane z tym zobowiązaniem, również te, które często pomija się w podobnych analizach. Należy szczególnie zwrócić uwagę na prowizję dla banku oraz ubezpieczenie, które towarzyszą kredytowi.