Nieruchomości

Balkon, taras, loggia – co wliczamy do dodatkowych powierzchni w mieszkaniu?

11 września 2021

Dla wielu osób kupujących nieruchomość obecność ogródka, tarasu czy też balkonu okazuje się być kluczowa. Często spotykamy się z pytaniem, czy elementy te zaliczane są do powierzchni użytkowej?

Mimo, iż w przekonaniu wielu osób za balkon uznaje się wszelkie elementy architektoniczne, które przyległe są do lokalu, ma on dość ścisłą definicję. Jest to otwarta, wystająca poza bryłę budynku forma, której przestrzeń otacza balustrada ażurowa lub pełna stanowiąca głównie formę zabezpieczenia, będąca połączeniem wewnętrznego oraz zewnętrznego obszaru budynku.

Czym zatem jest taras i co odróżnia go od balkonu? Przede wszystkim wielkość. Tarasem nazwiemy zatem dużą, otwartą przestrzeń znajdującą się poza obrysem bryły budynku, zazwyczaj (choć nie zawsze) usytuowaną  na parterze, czy też piętrze domu, lub na płaskim dachu.

Do powierzchni dodatkowych nieruchomości zaliczana jest także loggia, określana też jako zabudowany balkon lub oszklony taras, choć balkon a loggia to jednak inne formy. W odróżnieniu od tarasu, czy też balkonu, loggia jest platformą wydzieloną w obrębie bryły budynku, zadaszoną i osłoniętą ścianami co najmniej z dwóch stron. Stanowi urozmaicenie bryły domu, a jej zaletą jest m.in. możliwość tworzenia w niej np. ogrodów zimowych, stref relaksu lub nawet gabinetów.

Czy wymienione elementy wliczamy do powierzchni użytkowej nieruchomości? W myśl Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.) do powierzchni użytkowej lokalu zalicza się powierzchnię wszystkich pomieszczeń, jakie znajdują się w lokalu, a zwłaszcza pokoi, łazienek, holi, korytarzy, przedpokoi, kuchni, spiżarni, alków, a także innych pomieszczeń, które służą gospodarczym i mieszkalnym  potrzebom lokatora, bez względu na ich sposób użytkowania, czy też przeznaczenie. Balkony, tarasy, loggie nie są zaliczane do powierzchni użytkowej.

Posiadanie własnej powierzchni na świeżym powietrzu doceniać zaczęliśmy zwłaszcza w dobie pandemii. To natomiast, jaką formę tej powierzchni wybierzemy, zależy zwłaszcza od naszych potrzeb, których często w momencie zakupu mieszkania nie dostrzegamy. Jako doświadczeni agenci zawsze staramy się te potrzeby zidentyfikować i doradzić, co dla danego klienta będzie najkorzystniejsze.

Zobacz również